Skocz do zawartości

pablocity

Użytkownicy
  • Zawartość

    11
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Informacje

  • Płeć
    Mężczyzna

Osiągnięcia użytkownika pablocity

Odkrywca

Odkrywca (4/19)

  • Za 5 postów
  • Młodszy Juror
  • To już rok!
  • To już 5 lat!

Odznaki

0

Reputacja

  1. Zrobiłem kilka pomiarów i niestety nie za bardzo wiem czym to jest spowodowane: Silnik podłączony pod 5V z baterii (moduł ładowania li ion, który boostuje napięcie z 3.7 do 5V): ~57mA Silnik podłączony pod przetwornicę z napięciem 8,8V: ~53mA Silnik podłączony pod baterię 9V (zmierzone napięcie to 8,8V): ~85mA Z czego może wynikać rozbieżność w poborze prądu (i tym samym mniejszej wydajności silnika) przy podłączeniu przez przetwornicę?
  2. O, dzięki za link, mimo wszystko wolałbym zostać przy 1 ogniwie jeśli by się dało bo mam moduł z ładowarką solarną od razu, który jest bardzo poręczny do tego projektu. Mierzyłem napięcie wyjściowe i wszystko jest ok, poza tym drugi silnik o słabszej "mocy" śmiga bez problemu dlatego założyłem że to problem z wydajnością. To samo działo się na innej przetwornicy. Jest jeszcze kwestia czy silnik jest w pełni sprawny, bo trochę go już posiadam i był używany ale jeśli normalnie chodzi na 5V z akumulatora a na 8-9V z przetwornicy ledwo zipie to nie wiem czy jest w ogóle taka opcja
  3. Witam Chciałbym prosić o pomoc w rozwiązaniu problemu z zasilaniem silnika pololu HP https://botland.com.pl/silniki-micro-pololu-seria-hp-high-power/703-silnik-hp-2981-obustronny-wal-pololu-2218.html Sprawa wygląda nastepująco - wspomniany silnik aby wygenerować wystarczający dla mnie ciąg potrzebuje około 8V. Chciałbym zasilać urządzenie akumulatorem 1 celowym 3.7V aby móc podłączyć go do modułu ładowarki i tym samym umożliwić proste ładowanie urządzenia przez kabel USB oraz z paneli słonecznych. Jestem raczej początkujący w tematach elektroniki więc bardzo możliwe że nie wybrałem najlepszej możliwej opcji (tutaj jeśli ktoś bardziej doświadczony ma pomysł w jaki sposób mógłbym to rozwiązać byłbym wdzięczny za podzielenie się), mianowicie aby podnieść napięcie w układzie i zasilić odpowiednio silnik użyłem przetwornicy step-up z możliwością regulowania napięcia (4-38V). https://allegro.pl/oferta/przetwornica-step-up-dc-xl6009-cn6009-zam-lm2577-9368311922?snapshot=MjAyMS0wOS0xMFQyMjo1NTo1Ni4zMjZaO2J1eWVyO2E5NmNhYmYyOWY4NzQ1ZWUyNzg3MDdlYTAyOGZlMmQ1NmYyODAwM2NmMmE3MTViY2NlODAwMmE4Y2RkM2NhYTA%3D Po podłączeniu silnika przez przetwornicę wydawał on tylko niepokojące dżwięki i nie chodził, za to po podłączeniu bezpośrednio do akumulatora przez moduł ładowarki generujący 5V silnik śmiga aż miło. Pierwsze o czym pomyślałem to wydajnosć prądowa przetwornicy, jednak ta wynosi 2A i albo opatrznie rozumiem tę informację albo silnik który maksymalnie nie pobierze nawet 1A powinien bez problemu działać. Z braku laku stwierdziłem że może kabelki którymi lutowałem przetwornicę są zbyt cienkie i przez to silnik nie domaga. Tutaj wydarzyła się ciekawa rzecz bo po zmianie przewodów na takie ze skrętki (minimalnie grubsze od poprzednich) silnik ruszył, ale i tak chodzi dużo wolniej niż gdy podłączam go bezpośrednio do akumulatora. (Mimo napięcia 8 a nawet 9V) Teraz pytanie do Was, czy pomysł z przetwornicą jest całkowicie chybiony, a może rzeczywiście problemem jest przewód? Dodam jeszcze, że podłączając przez przetwornicę slinik o mniejszym ciągu, wszystko działa poprawnie, tzn silnik ewidentnie działa szybciej po podłączeniu przez przetwornicę i zwiększeniu napięcia. Jeśli problemem jest wydajność to czy macie jakiś pomysł w jaki sposób mógłbym zasilić podlinkowany silnik i jednocześnie zachować możliwość prostego ładowania akumulatora? Nie spotkałem się z modułem ładowarki np 2 celowej, którą mógłbym podłączyć do układu i ładować przez kabel usb. Oczywiście nie wchodzi w grę standardowa, zewnętrzna ładowarka z balancerem co wg mojej wiedzy eliminuje użycie akumulatorów z wieloma ogniwami. Pozdrawiam i będę wdzięczny za każdą podpowiedź
  4. To może być naprawdę przydatne, chciałem po testować ale na GitHubie z tego co widzę to nie ma żadnego pliku projektu czy czegoś w tym rodzaju, wie ktoś czy może jest dostępna wersja .exe lub może jak skompilować to wszystko w całość?
  5. Fajny pomysł z zapowiedziami, osobiście najbardziej czekam na silniki oraz PID, chociaż resztę przeczytam również z ciekawością 😉
  6. Wielkie dzięki za odpowiedź, a co do tego, że nie jest to najszybsza droga to polecałbyś mi coś do startu ogólnego czy na Arduino?
  7. Witam Mam pewien dylemat, mianowicie posiadam serię starych książek o elektronice pt. "Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz" są to 4 książki: - Układy (elektroniczne), Elementy, Układy scalone i Technika cyfrowa. Jako, że jestem zielony w tematach elektroniki to zacząłem dwie pierwsze części: układy i elementy, książki są naprawdę dobrze napisane pomimo swojego wieku +- 40 lat, czyta się je szybko a wiedza wchodzi do głowy i co najważniejsze zostaje tam 😉 Niestety nie mam pewności co do kolejnych części ( układy scalone i technika cyfrowa ) a dokładnie do ich aktualności. Rok wydania tych części to coś koło 1986. Technika idzie do przodu bardzo szybko a 30 lat to jednak długi okres. W miarę możliwości jeszcze dziś prześlę zdjęcia spisów treści, aby można było zobaczyć co jest tam omawiane. Jeśli ktoś mógłby mi doradzić czy jest sens w ogóle czytać te książki czy są po prostu nieaktualne i jeszcze jedno jak wspomniałem jestem początkujący a przygodę z robotyką mam zamiar zacząć od Arduino, czy na początku nauki w ogóle potrzebne mi będą wiadomości dotyczące układów scalonych czy techniki cyfrowej? Pozdrawiam
  8. No tak, głupi błąd 😉 Dzięki za wyjaśnienie 😉 Pozdrawiam
  9. Dzięki przynajmniej już wiem o co chodzi z tym silnikiem 😉 Ale co do tego dalszego to nie wiem czy dobrze zrozumiałem chodziło żebym obliczył natężenie z tego wzoru I=U/R? jeśli tak to wziąłem maksymalną wartość napięcia bezpiecznego 120V I=120/1000 = 0,12A czyli 12mA tak?
  10. Super Nie spodziewałem się takich szybkich i rzetelnych porad! Bardzo dziękuję za pomoc bo dzięki temu mam nadzieję zagłębić się w świat robotyki 😉 Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki [ Dodano: 04-03-2015, 17:11 ] A przy okazji jeszcze ciekawi mnie jedna rzecz, mianowicie jest tutaj przykładowy silnik http://botland.com.pl/high-power-hp/37-silnik-pololu-hp-50-1-obustronny-wal.html który posiada napięcie tzn jest zasilany od 3V do 9V ale poniżej znajduje się informacja Prąd bez obciążenia (6 V): 120 mA Prąd przy zatrzymanym wale (6 V): 1600 mA O co dokładnie tu chodzi? Dlaczego są tu dwa tak skrajnie różne natężenia i czy to ma coś do rzeczy przy bezpiecznym użytkowaniu sprzętu? Z tego co wiem to 70mA jest zagrożeniem dla życia (jeśli się mylę to mnie poprawcie) Proszę o wyjaśnienie Z góry dzięki Pozdrawiam
  11. Witam Chciałbym zapytać czy dobrym pomysłem dla osoby nie znającej się na elektronice jest kupowanie arduino? Czy jest to bezpieczne tzn czy jeśli coś źle zrobię to oprócz spięcia mogą być inne kłopoty ( np porażenie ) oczywiście bez rzeczy typu wsadzanie palców w pracujący silnik. Razem z arduino chciałbym zaopatrzyć się w dwie książki, pierwsza to "Budowa robotów dla początkujących" a druga "Arduino w akcji" czy po lekturze tych książek zdobędę podstawową wiedzę która pozwoli mi bezpiecznie wejść w świat robotyki, może trochę histeryzuję ale w końcu prąd to nie zabawka i wolę zapytać niż zrobić coś czego mogę żałować. Do arduino skłoniło mnie mnóstwo pozytywnych opinii i wieelka społeczność, z tego co czytałem to programowanie na arduino jest nieco łatwiejsze niż czysty C. Proszę o odpowiedź i pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.