Skocz do zawartości

Oxygen

Users
  • Zawartość

    68
  • Rejestracja

  • Ostatnio

  • Wygrane dni

    1

Oxygen zajął 1. miejsce w rankingu.
Data osiągnięcia: 23 marca 2013.

Treści użytkownika Oxygen zdobyły tego dnia najwięcej polubień!

Informacje

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Moje zainteresowania:
    samochody, domeny internetowe, tenis

Osiągnięcia użytkownika Oxygen

Entuzjasta

Entuzjasta (7/19)

  • Za 25 postów
  • Za 5 postów
  • Młodszy roboty
  • Aktywny twórca
  • Wschodząca gwiazda

Odznaki

9

Reputacja

  1. Możesz dać kondensatory 100nF do silników.
  2. Oxygen

    Sprawdzenie schemau

    Brakuje "kropeczek" w kilku miejscach gdzie łączą się ścieżki.
  3. Otwory wierciłem miniwiertarką VTHD01. [ Dodano: 24-03-2013, 14:01 ] No wiem 😋 Niebieska świeci ciągle, a przy czerwonej muszę przeciąć ścieżkę plusa i już będę mógł nią sterować uc 🙂
  4. aixI mojemu czasem zdarzy się wjechać w czarną przeszkodę 😃 Mostek się nie grzeje. Mechano nie miałem problemów z tymi silnikami, nie są super szybkie, ale nie zależy mi na prędkości w tym robocie. Zasilam je napięciem ok. 7V zamiast 4,5V więc i tak robot jeździ dość szybko jak na te silniki 😃
  5. Dzięki 😉 Nie miałem żadnych problemów z tymi czujnikami. Wrzucam kod. Jak już mówiłem jest dość krótki i póki co zawiera tylko to co najważniejsze. $regfile = "m8def.dat" $regfile = 1000000 Config Portc.0 = Input Config Portc.1 = Input Config Portc.2 = Input Config Portc.3 = Input Config Portd.2 = Output Config Portd.3 = Output Config Portd.4 = Output Config Portd.5 = Output Reset Portd.2 Reset Portd.3 Reset Portd.4 Reset Portd.5 Waitms 1500 Do If Pinc.0 = 1 And Pinc.1 = 1 Then Gosub Jedz Elseif Pinc.0 = 0 And Pinc.1 = 0 Then Gosub Stoj Elseif Pinc.0 = 0 Then Gosub W_lewo Elseif Pinc.1 = 0 Then Gosub W_prawo End If Loop End Jedz: Set Portd.3 Reset Portd.2 Set Portd.4 Reset Portd.5 Return W_prawo: Set Portd.3 Reset Portd.2 Reset Portd.4 Set Portd.5 Waitms 100 Reset Portd.2 Return W_lewo: Set Portd.4 Reset Portd.5 Set Portd.2 Reset Portd.3 Waitms 100 Reset Portd.5 Return Stoj: Reset Portd.5 Reset Portd.4 Reset Portd.3 Reset Portd.2 Return Tak, robiłem ją metodą termotransferu 😉. Robot nie do końca wygląda tak jak zaplanowałem, ale najważniejsze dla mnie było żeby działał 🙂. Nagrałem już filmik. Jakość słaba, ale coś tam widać 😋
  6. Witam, Opisałem mojego pierwszego robota z mikrokontrolerem. Program napisałem w Bascomie. Bardzo krótki zresztą. Dla tego robota pierwszy raz sam zrobiłem schemat i wytrawiłem pierwszą PCB. Jego zadaniem jest jedynie omijanie przeszkód. Zastosowałem w nim: - 2x czujnik Sharp 10CM GP2Y0D810Z0F - Atmega8A - Stabilizator 5V 7805 - Silniki kątowe pololu - Koła pololu - Turnigy nano-tech 460mah 2S Przewidziałem goldpiny na 2 czujniki CNY70 i wyświetlacz LCD, ale jeszcze ich nie podpiąłem. Dodaję kilka fotek i schemat. Filmik może zrobię, ale za jakiś czas.
  7. Oxygen

    Dobór silników i mostka

    Attiny2313 nie ma wejść analogowych, dlatego wykorzystaj atmege8, która ma ADC. 😉
  8. Wał tego silnika jest chyba za duży do tych opon.
  9. Oxygen

    Dobór silników i mostka

    Te silniczki pobierają 300mA, średni prąd na kanał L293D to 600mA, a szczytowy to 1,2A. Maksymalne napięcie zasilania silników dla tego mostka to 36V, także OK.
  10. Oxygen

    Dylemat zielonego.

    Na początek zapoznaj się z podstawowymi elementami elektronicznymi (rezystor, kondensator, tranzystor, dioda itd.) Z artykułów na forum możesz sporo się nauczyć także czytaj dużo. Później możesz zabrać się za budowę pierwszego robota wg schematu i opisu z forum np. światłoluba albo linefollowera. Według mnie w ten sposób najwięcej się uczymy. Potrzebne Ci będą lutownica kolbowa, cyna, jakieś kombinerki. To na początek wystarczy. Ja kładę u siebie na biurku małą deseczkę i na niej lutuję lub używam trzeciej ręki. Jeśli kupisz kolbówkę to polecam od razu podstawkę do niej (najtańsze kosztują ok. 10zł), dzięki temu unikniesz uszkodzenia biurka lub poparzenia 😉
  11. Oxygen

    Dylemat zielonego.

    1. Nie jest za późno. 2. Pokaż im zdjęcia i filmy kilku robotów opisanych na forum. Gdy zobaczą, że to Cię naprawdę interesuje przekonają się. 3. To nie jest problem, narzędzia i elementy możesz schować w szufladzie lub skrzynce i wyjmować gdy będą Ci potrzebne. 4. Nie wiem jak u Ciebie w mieście, ale u mnie nie ma żadnego sklepu z taką elektroniką. Zamawiam wszystko na internecie. Powodzenia! 😉
  12. Oxygen

    Robot Krex

    Gratuluję robota. Ładnie Ci to wyszło. I całkiem niedrogo. Buduję podobnego robota do Twojego. Też użyję takich sharpów. 😉
  13. Poszukaj na allegro miernika napięcia lipo. Rozładowanie li-pola jest w nich sygnalizowane diodami lub dźwiękiem 😉 [ Dodano: 01-02-2013, 19:15 ] Źle przeczytałem. Napisałeś, że chcesz je zrobić, nie kupić. Zobacz ten temat: https://www.forbot.pl/forum/topics47/zabezpieczenie-ogniw-lipo-przed-nadmiernym-rozladowaniem-vt3235.htm
  14. Oxygen

    Kilka pytań do specjalistów :P

    Ja mam lutownice kolbową 40W Solomona, z tego co pamiętam kosztowała 30-40zł na Allegro i daje radę. Jeśli nie chcesz na początku wydawać dużo kasy to taka wystarczy wg mnie. Cyna to grosze. Narzędzia zamów na internecie w sklepie dla robotyków albo na allegro (tylko poszukaj sprzedawcy, który będzie miał wszystkie potrzebne rzeczy, żeby raz zapłacić za przesyłkę). Na forum jest dużo artykułów, można się z nich dużo nauczyć. Jeśli chodzi o podstawy elektroniki to możesz poczytać "Oślą Łączkę". Poszukaj na necie w PDF. 😉
  15. Szkoda, że zdjęcia w słabej jakości, bo robot wygląda bardzo ciekawie 🙂
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.