Skocz do zawartości

MaxHardcr

Użytkownicy
  • Zawartość

    41
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Informacje

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Gdańsk
  • Programuję w
    TSQL, SSIS
  • Zawód
    Informatyk
  • Moje zainteresowania:
    Informatyka, elektronika, mechanika, roboty, augmentacje ;)

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

Osiągnięcia użytkownika MaxHardcr

Wynalazca

Wynalazca (6/19)

  • Za 5 postów
  • Za 25 postów
  • Młodszy Juror
  • Wschodząca gwiazda
  • To już rok!

Odznaki

14

Reputacja

  1. Cześć, dzięki za odpowiedź. Wiem, że "A" to ampery 🙂 chodziło mi o to czy to maksymalna moc pobierana (0.7A) /oddawana (2.5A) przez zasilacz i jeżeli urządzenie na 12V będzie zużywało tylko 1A lub 3A zamiast 2.5A to się uszkodzi , czy też maksymalna moc jaka może być pobrana i wydana z zasilacza przy napięciu 12V czyli jeżeli urządzenie pobiera np. 500mA przy zasilaniu 12V to czy może być podłączone do tego zasilacza gdyż więcej zasilacz nie poda czy też nie oraz jeżeli urządzenie będzie chciało pobrać np. 3A to zasilacz nie poda tyle i się przegrzeje lub urządzenie nie będzie działać poprawnie ?
  2. Cześć, mam dwa pytania może głupie o oznaczenia zasilacza EA1030A (AC/DC Adapter) INPUT: 100-240VAC, 0.7A, 50/60Hz OUTPUT: 12V, 2.5A 1. Co oznacza dokładnie 0.7A dla INPUT oraz 2.5A dla OUTPUT ? 2. Czy gdybym chciał zastosować zamiennik tego zasilacza z identycznymi wartościami INPUT, to czy OUTPUT może mieć niższą czy wyższą wartość amper (przy napięciu 12V) ?
  3. @Davis miałem podobny problem dwukrotnie raz w mierniku DPM (żółty kursowy za ok 25 PLN) i w mierniku za kilkaset PLN. Dwukrotnie spaliłem bezpiecznik choć też pomiary były na małym zasilaniu. Jak sądzę przy mierzeniu oporu lub prądu podłączyłem równolegle do napięcia z baterii 9V. Też mi pokazywał 0 miernik wtedy. Wymiana bezpieczników w obu przypadkach rozwiązała problem. Zaopatrzyłem się też w kilka bezpieczników na zapas. Choć droższe mierniki jak się okazało używają sporo droższych bezpieczników takich po kilka PLN zamiast kilkadziesiąt groszy.
  4. MaxHardcr

    Jaki oscyloskop wybrać?

    @FlyingDutch Dzięki za szczegółową odpowiedź! Nie obrażam się, po to jest to forum jak sam napisałeś aby dyskutować i wymieniać różne opinie ;)
  5. MaxHardcr

    Jaki oscyloskop wybrać?

    @FlyingDutch no i po co te ironizmy ? A jak ktoś się na nich nie zna i nie chce poznawać ? 🙂 Produkt ciekawy, aczkolwiek jak wspomniałem interesuje mnie zakup pełnego oscyloskopu z wyświetlaczem. Na Allegro znalazłem też kilka używanych cyfrowych i analogowych w sensownej cenie. Tutaj znalazłem ciekawy materiał od gościa który zna się na rzeczy w temacie oscyloskopu dla początkującego oraz oscyloskopów kit , USB itp: https://www.youtube.com/watch?v=Xh9FNRpta9s Poza tym jak sądzę opinia, iż budżet do 2k PLN (300-400$) na oscyloskop to bardzo dużo wg mnie jest nie do końca trafiona. 300-400$ to budżet oscyloskopów (pełnych nie kitów, USB itp.) z NAJNIŻSZEJ półki cenowej czyli NAJTAŃSZYCH. Oscyloskopy używane przez elektroników zawodowych to kilka, kikanaście, kilkadziesiąt czy nawet kilkaset tysięcy PLN. Jestem amatorem w związku z tym poszukuję pełnego oscyloskopu w najniższej półce cenowej czyli właśnie do 2 tys PLN (300-400$) Tutaj m.in. opis iż Hantek kosztujący w Polsce ok 1700 PLN to "Tani chiński oscyloskop", a nie coś za bardzo duży budżet: https://www.youtube.com/watch?v=luYJVTG7TJQ
  6. MaxHardcr

    Jaki oscyloskop wybrać?

    Planuję zakup dobrego sprzętu, a nie zabawek i przysłowiowego szitu (bez urazy) gdyż już kilkakrotnie przekonałem się, że kupowanie tandety na chwilę jest nieopłacalne. Sprawdza się maksyma, że "biednego" nie stać na tanie rzeczy. Kupując tandetę to albo zaraz się zepsuje i trzeba inwestować w naprawy, albo nie opłaca się naprawić i trzeba kupić drugą, albo zacznie czegoś brakować i trzeba będzie kupić kolejną tandetę. I tak co chwila. W efekcie wyda się więcej pieniędzy i posiada się przynajmniej kilka rzeczy z których w razie czego nie odzyska się ani złotówki bo szitu nikt od człowieka używanego nie odkupi, co najwyżej w cenie złomu lub samych elementów. Za to dobry sprzęt się rzadziej psuje, rzadziej trzeba wymieniać, a w razie czego - gdy o sprzęt dbaliśmy - a nam się znudzi można sprzedać choćby na Allegro nawet za 80-90% wartości. Poza tym nie lubię miniaturowych wyświetlaczy tylko duże i czytelne. Planowane prace i wykorzystanie (po zdobyciu odpowiedniej wiedzy oczywiście): Projekty z Arduino Roboty i drony Projekty audio (głośniki, wzmacniacze) I co mi akurat przyjdzie ciekawego na myśl :) Stąd też moje plany to zakup któregoś z tych sprzętów i prośba o polecenie zwłaszcza osób które się znają który dla elektronika amatora będzie najkorzystniejszy: Siglent SDS1202X-E 200MHz 2 kanały RIGOL DS1054Z 50Mhz 4 kanały Siglent 1104x-e 100MHz 4 kanały Rigol DS1102 E 2 kanały 100 MHz Hantek DSO4204B 200Mhz 4 kanały
  7. Cześć wszystkim, mam pytanie jak w temacie. To jak sądzę również ciekawa gałąź elektroniki i może warto by osobną kategorię założyć. Taka tylko sugestia 🙂 Jak zbudować własny wzmacniacz, korektor czy jak tuningować sprzęt audio lepszej jakości elementami ? Wiem, że pewnie są dedykowane fora dla audio, ale może to była by taka ciekawostka tutaj aby mieć wszystko w jednym miejscu ?
  8. Na kanał Reduktor Szumu 🙂 natknąłem się już kilka razy. Prowadzący wygląda mi na jakiegoś mega zakręconego zawodowca podobnie jak gość z EEVBlog. Także polecam!
  9. Wszystkie układy z rozdziału działają :) Kontaktron zachowywał się różnie w zależności od sposobu przyłożenia magnesu. Okrągły magnes frontalnie działał słabiej niż zbliżany bokiem. W tym rozdziale pojawił się temat oscyloskopu. Mam pytanie na co powinienem zwrócić uwagę planując zakup oscyloskopu cyfrowego (pełnego, nie wersje na USB) oraz jakie oscyloskopy do 2 tys. warto rozważyć ? Znalazłem takie (Siglent SDS1202X-E 200MHz 2 kanały, RIGOL DS1054Z 50Mhz 4 kanały, Siglent 1104x-e 100MHz 4 kanały, Rigol DS1102 E 2 kanały 100 MHz, Hantek DSO4204B 200Mhz 4 kanały) Przy okazji zapytam czy przy praktycznej pracy z oscyloskopem i budowie układów precyzyjnych opartych na Arduino bardziej przydaje się więcej kanałów czy wyższa częstotliwość pasma (bo np. jeden oscyloskop ma 4 kanały ale pasmo 50Mhz, a drugi 2 ale pasmo 200Mhz) ?
  10. Cześć, mam pytanie odnośnie komparatora napięć. Zbudowałem obydwa układy z ćwiczeń i działały bez problemu. Zastanowił mnie jednak pewien szczegół. Dioda poprzez rezystor podłączona jest do zasilania (VCC + 6V) oraz do wyjścia komparatora LM311 (nóżka 7). Jeżeli na wyjściu nóżce numer 7 pojawi się napięcie wysokie (+) to czy nie spowoduje to zwarcia napięciem (VCC + 6V) idącego z zasilania poprzez rezystor i diodę do nóżki numer 7 komparatora ? Ładunki dodatnie napięcia jakby "wpadają na siebie". Może to głupie pytanie ale mnie nurtuje. Jak zmierzyłem napięcie między nóżką 7 komparatora, a masą GND (-) ma ok 4,5V gdy dioda nie świeci, oraz ok 0,2V gdy dioda świeci. Na zdjęciu pierwszym w rozdziale o komparatorze wyjście (nóżka 7 (+) ) jest połączona do masy (GND (-) ), ale już na zdjęciu drugim całego układu wyjście (nóżka 7 (+) ) jest podłączona poprzez diodę i rezystor do VCC (+). To mnie trochę myli 🙄 gdyż o ile w przypadku schematu pierwszego rozumiem dlaczego dioda świeci lub nie, to w przypadku schematu drugiego już nie do końca jest to dla mnie jasne skoro nie ma podłączenia do GND (-)
  11. Kurs ukończony i quiz też :) Naprawdę super sprawa ten kurs i dobrze zrobiony bo dużo praktyki, a nie jedynie przerabianie stosów suchej teorii i wyliczeń matematycznych (to zniechęcało mnie do studiów elektroniki kiedyś) Takie kursy powinny być w szkołach od podstawówki aby ludzie się uczyli czegoś konkretnego co im się w życiu może nawet w domu przydać, zamiast spędzać czas na przedmiotach z wiedzą w codziennym życiu bezużyteczną, która i tak zapomina się za chwilę. Brawo dla ekipy przygotowującej kursy! Zrobiłem już kurs lutowania na zestawie z Forbota i kurs elektroniki I. Teraz czas na kurs elektroniki II, cyfrówkę, a później Arduino I i II :)
  12. Cześć, mogę prosić o wyjaśnienie jak dioda prostownicza przy przekaźniku w układzie z Arduino zabezpiecza tranzystor ? Jak rozumiem przy normalnej pracy układu zasilanie VCC+ płynie poprzez cewkę przekaźnika do tranzystora (dioda prostownicza jest w stanie zaporowym). Po wyłączeniu zasilania cewka przekażnika generuje impuls wysokiego napięcia w stronę przeciwną (czyli na nóżce cewki przekaźnika - tej od strony tranzystora pojawi się (+) ) I ok część może popłynąć przez diodę która się wtedy otworzy. Ale nasuwają mi się dwa pytania. 1. Co stanie się z napięciem , które popłynie przez diodę prostowniczą ? Popłynie w stronę VCC+ (baterii) powodując zwarcie czy wytraci się na diodzie - tyle że przecież nie całe zgodnie z rozdziałem o diodach ? 2. W jaki sposób napięcie w odwrotnej polaryzacji na cewce przekaźnika może uszkodzić tranzystor ?
  13. Mała podpowiedź jeżeli komuś nie zadziała przerzutnik bistabilny pomimo poprawnego złożenia układu i świeci się jedna dioda tylko albo żadna. Podłączcie układ bez krzyżowania rezystorów R2 i R3 (Baza T1- Kolektor T2 i Baza T2 - Kolektor T1) czyli tak jak w rozdziale 7a podłączcie bazy tranzystorów poprzez rezystor 10k do zasilania (+) i zobaczcie czy obydwie diody (każda w swoim układzie świecą identycznie) lub sprawdźcie tranzystory na mierniku - test hFE. W moim przypadku układ nie działał i okazało się, że jeden tranzystor jest uszkodzony. I zastanawiałem się czy coś źle podłączyłem. Przy teście w wersji pierwszej obydwie diody powinny świecić wyraźnie i jasno. Przy teście miernikiem tranzystory BC546 powinny pokazywać pomiar w okolicach 300-400. Na DPM żółtym pokazał ok 330, na UNI-T ok 390, Forsher FS8210 - 309-329. PS: w niektórych miernikach gniazdo hFE niezbyt dobrze kontaktuje więc jak nie pokaże wam żadnej wartości to poruszajcie tranzystorem) Sprawdzenie elementów czy są sprawne może oszczędzić sporo czasu i nerwów 🙂 poświęconych na szukanie błędów w połączeniu.
  14. Cześć, znalazłem chyba błąd na rysunku w rozdziale 7 Kursu Elektroniki 1 - Opis wyprowadzeń tranzystora BC546 - rysunek tranzystora po prawej pokazuje wyprowadzenia CBE, a po lewej - ten sam tranzystor BC546 (NPN) - juz odwrotnie EBC. Obliczenie drugie dla tranzystora jest błędne gdyż w tabeli hFE podane jest 200-450 (nie 200-420) minimalnie: Ic1 = β * IB = 200 * 0,86mA = 172mA maksymalnie: Ic2 = β * IB = 420 * 0,86mA = 361,2mA (powinno byc 450 * 0,86mA = 387 mA)
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.