Skocz do zawartości

gozbi

Users
  • Zawartość

    18
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Informacje

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Wędrzyn
  • Moje zainteresowania:
    twórcze kombinowanie

Osiągnięcia użytkownika gozbi

Starszy odkrywca

Starszy odkrywca (5/19)

  • Za 5 postów
  • Junior DIY
  • Młodszy Juror
  • To już rok!
  • To już 5 lat!

Odznaki

0

Reputacja

  1. Wciągnęło mnie na dobre, więc kolejne roboty już wkrótce. Obecnie pracuję nad własną płytką testową, a w najbliższych planach mam: - linemazera - minisumo - platformę na gąsinicach Nad estetyką będę pracował. W końcu progres jest, porównajcie nr 1 z nr 5.
  2. Napęd: najtańsze serwa TG9e obudowa:czarny plastikowy grzbiet do spinania kartek koła: rolki z drukarki Płytka uniwersalna PDU-21 fototranzystory 3mm
  3. HEJ! Postanowiłem przedstawić swoją pierwszą fasolkę, po to, aby zachęcić innych takich jak ja laików do zabawy w robotykę. Pokazuję proces tragicznej i pośpiesznej ewolucji ( nie powtarzać): Praca w toku Oczywiście bateria z nokii kompletnie się nie nadawała, za to bateria 9V plus stabilizator 7805 jak najbardziej. I końcowy efekt: Nie różni się on od innych ani schematem, ani rodzajem zastosowanych części, ale sposobem sterowania. W moim nie stosuję latarki. W zwykłym światłolubie czujniki ustawiamy z przodu, lekko na skos ku górze. Sterujemy świecąc latarką w ciemnym pomieszczeniu. Trudno to nagrać, nie każdy ma kamerę , czy aparat do nagrywania w ciemności czy półmroku. Ja czujniki w moim światłolubku ustawiłem pionowo ku górze i ograniczyłem kąt padania na nie światła dwoma osłonkami z klocków lego. Takie zamontowanie czujników pozwala na sterowanie robotem za pomocą dłoni, a nawet palca potrzeba tylko światła padającego z góry– zabawa gwarantowana. filmik: Potem już otwarta droga do prostego linefolowera: Zastosowałem 2 szt CNY 70 filmik:
  4. Bawiłem się takimi silniczkami przy moim pierwszym Waldku i przestrzegam,zawodne to i irytujące, może zniechęcić do dalszej pracy! Nie warto, coś tam wychodzi ale gra niewarta świeczki. Kup dwa najtańsze serwa np. TG9e , z przesyłką ta jakieś 30 zł a efekt nieporównywalny.
  5. gozbi

    Czujnik odbiciowy ultradźwiękowy

    RaV: OK teraz rozumiem, dzięki. Ale chodziło mi o zrobienie sonaru z nadajnika i odbiornika które posiadam. 40ST16 i 40SR16 ZUK: dzięki, będę wdzięczny; jakbyś jeszcze miał kod w BASCOM :-> ... [ Dodano: 12-12-2010, 11:49 ] ZUK To zapodanie w google "ultrasonic sensor schematic" - bomba! Wreszcie znajduję coś, o co mi chodziło, troszkę gorzej z kodem w BASCOM
  6. gozbi

    Czujnik odbiciowy ultradźwiękowy

    byłem na tej stronie, tylko gdzie tam jest nadajnik?
  7. gozbi

    Czujnik odbiciowy ultradźwiękowy

    A mógłbyś zapodać schemat odbiornika, choćby długopisem na kartce. Uniknąłbym dalszego szukania i błędów. Dodam, że mam max232 i ne555n
  8. gozbi

    Czujnik odbiciowy ultradźwiękowy

    Nie mam oscyloskopu, na stronie KoNaRu byłem ale szukam prostszego rozwiązania, jak najkrótszą drogą do procka. Może ktoś próbował coś takiego i mu wyszło? Jestem dość wiekowym laikiem w dziedzinie elektroniki(ale nie ignorantem) więc proszę o schemat + kod w bascomie albo wyjaśnienie prostym łopatologicznym językiem, szukam od 3 tyg.
  9. Proszę o prosty schemat czujnika odbiciowego ultradźwiękowego na atmega8! może być nawet do 0,5m Dodam, że mam daaaaleko do sklepu i posiadam: nadajnik 40ST16 i odbiornik 40SR16, ULN2803, ULN2003, kilka LM324, l293D, kilka tranzystorów, kilkanaście kondensatorów, multum rezystorów, plytkę stykową i wyświetlacz lcd. Proszę tylko nie odsyłajcie mnie na tę stronę: https://www.forbot.pl/forum/topics20/ultradzwiekowy-czujnik-odleglosci-vt937.htm ani nie proponujcie podczerwieni. Odległość naprawdę nie musi robić szału.
  10. Tak się zastanawiam, czy moje wcześniejsze pytanie ma sens, bo podczas programowania występuje między innymi komunikat: avrdude: erasing chip avrdude: reading input file "zapaldiode.hex" avrdude: writing flash <174 bytes>: czyli wygląda na to, że programator przed wgraniem czyści procesor. Jestem początkujący. Proszę odpowiedzcie czy mam rację
  11. Szukam polecenia, którego mogę użyć wierszu poleceń wymazującego stary program z procesora Aby sprawdzić czy występuje prawidłowe rozpoznanie i zarazem działanie programatora używam polecenia: avrdude -c usbasp -p t2313 Aby pobrać program z układu do pliku używam: avrdude -c usbasp -p t2313 -U flash:r: zrzut .hex:i Aby zapisać program z pliku hex używam polecenia: avrdude -c usbasp -p t2313 -U flash:w:doavr.hex:i wszystkie polecenia działają, jak jednak zrobić tak aby wyczyścić uC ze starego programu. Wspomnę, że przycisk „reset the microprocessor” w BASCOM-AVR nie działa z moim programatorem. A programuję przy pomocy programatora USB-ISP.
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.