Skocz do zawartości

boyar01

Users
  • Zawartość

    22
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Informacje

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Tomaszów Maz.
  • Zawód
    Student PW EE

Osiągnięcia użytkownika boyar01

Starszy odkrywca

Starszy odkrywca (5/19)

  • Za 5 postów
  • To już rok!
  • To już 5 lat!
  • To już 10 lat!
  • Młodszy Juror

Odznaki

3

Reputacja

  1. boyar01

    Dobór akumulatorka Li-Pol

    Jak już mowa o rozładowaniu LiPoli, to widziałem, takie małe układy, które właśnie modelarze podłączają między Aku, a model. Odcinają one napięcie kiedy spada poniżej jakiejś granicy. Ma może ktoś schemat czegoś takiego? Nawet nie wiem do końca jak to się nazywa, więc nie wiem jak szukać.
  2. boyar01

    Wesołych świąt

    Zdrowych! - reszta jakoś się ułoży 🙂
  3. Pierwszy błąd (z linii 28) odnosi się do tego, że funkcja OnRevSync potrzebuje 3 argumentów a nie tylko 2. Poszukaj dokładnie o jej użyciu. Np. http://bricxcc.sourceforge.net/nbc/nxcdoc/nxcapi/group___output_module_functions_ga9b4abfa8f99355b600764a4028122e94.html Część błędów występujących dalej powinna zniknąć, jak to poprawisz. Jak będą kolejne, to zazwyczaj jest napisane, do jakiej funkcji się odnoszą, to najpierw postaraj się znaleźć więcej informacji o jej użyciu. Jeśli chodzi o ";", to często kompilatory pokazują ten błąd w kolejnej linii. Numerowanie linii też czasami jest trochę inne, więc trzeba po prostu szukać. Osobiście nie miałem zbyt dużo kontaktu z programowaniem bricxc, ale wszystko jest oparte na C.
  4. Ja jeszcze za swoje sumo się nie wziąłem, aczkolwiek w przyszłości zamierzam i mam dosyć prosty pomysł: W robocie i tak trzeba zastosować czujniki, które lokalizują robota i chyba każdy robot ma chociaż jeden ustawiony do przodu. Ustawia się je w odpowiedniej odległości od siebie na ringu, to może po prostu zrobić sześcian, który ustawi się na środku ringu i roboty zaraz blisko niego. Po włączeniu robot wyczuje ścianę przed sobą i nic nie robi póki ściana nie zniknie, wtedy odlicza 5 sekund i startuje. Robot przy ścianie mógłby stać i długo jeśli przeciwnik się przygotowuje a ściana (sześcian - pudełko - cokolwiek) znika dla obu w tym samym czasie. Zaimplementowanie tego rozwiązania to kilka linijek kodu a myślę, że lepsze niż jednoczesne naciskanie 2 switchy czy nakaz posiadania odbiornika IR
  5. Dokładnie. Moja pomyłka. No myślę, że mogę spróbować. Wcześniej w ramach testów robiłem: Nie pamiętam dokładnie, ale w odległości dużych różnic nie było, a wyszła: Sama płytka nie została wykorzystana, bo miała błędy w schemacie. Wszystkie połączenia jednak sprawdziłem miernikiem i było spoko. Nie mam żadnego, jednak wcześniej pisałem dużo programów (w C, PHP, Javie, Ruby) na komputerze i chcę otrzymać lf'a, żebym mógł trochę protestować i żeby konstrukcja mnie nie ograniczała. W planach na pewno PID. Jakieś merytoryczne błędy co do samych schematów?
  6. Zrobiłem również PCB. Warstwa bottom będzie raczej po prostu kilkoma kabelkami. Nie wiem jaka powinna być odległość między czujnikami linni. Może ktoś w końcu coś podpowie?
  7. Witam, Powracam do pomysłu budowy linefollwera. Uparłem się na Attiny2313 i stąd komparatory oddzielnie. 8 czujników CNY70: Płyta główna: mC Attiny2313 mostek L293D Zasilanie lipol 2S (może 3S ale nie wiem czy silniki pociągną) - Na silniki bezpośrednio na resztę przez stabilizator 7805. Silniki: HL149 z alle ( LINK ) Tylko nie wiem czy 220 czy 115rpm. Nie wiem też jakiej wielkości koła należałoby dobrać? Dalej wyjście na płytkę z 2 komparatorami: komparatory: LM324 (może lepiej coś innego zastosować?) Diody mają na celu pomoc w 'strojeniu'. Chciałbym aby zapalały się gdy odpowiedni czujnik 'widzi' pod sobą linię. Dobrze podłączone? Płytka z czujnikami: Wejścia VCC i GND celowo zamienione bo wyjście chcę przylutować od drugiej strony niż czujniki. Czekam na konstruktywną krytykę 😉
  8. Chyba będzie najprościej, bo nic SMD jeszcze nie lutowałem 😉 Wrzuciłem takie jakie były na schemacie przy okazji kursu programowania C, ale zaraz znajde sobie datasheet i zrobię tak jak tam jest. Na razie i tak muszę najpierw zamówić kilka rzeczy i dopiero będę robił. W datasheet'cie attiny2313 mam, że: i są to: PB4 (OC1B/PCINT4) PB3 (OC1A/PCINT3) PB2 (OC0A/PCINT2) PD5 (OC0B/T1) Więc tu chyba nie mam żadnego problemu, a jedynie błąd w bibliotece Eagle?
  9. Zero na wyjściu z komparatora? Czyli jak nie będzie linii pod czujnikiem to się zapali? Może tak i lepiej. ;D Kolejne pytanie, co do wykonywania samego pcb. Jak zrobię tak: To wszystko będzie od jednej strony, więc musiałbym całą płytkę odwrócić. Nie lepiej jak same czujniki były by od spodu? Tylko wtedy muszę je zapewne jakoś odwrócić? I jak to przylutować? Wolałbym nie robić na laminacie dwustronnym.
  10. Czy takie podłączenie powinno działać? (znalezione w w jakiejś innej konstrukcji)
  11. Dzięki wielkie za pomoc 🙂 Ostateczny schemat z rodzieleniem na VCC - zapewne LiPol 2S oraz +5V po wyjściu ze stabilizatora 7805: Ostatnia rzecz, to fajnie by było wmontować diody ułatwiające regulację napięcia odniesienia komparatorów. Zastanawia mnie, czy nie wystarczy, że będą one na linii sygnałowej? W końcu po to jest komparator, aby dawał logiczne 1 lub 0 i tak samo chciałbym, żeby działała ta dioda.
  12. Rozumiem, że jak mam dwa wyprowadzenia na silnik, to kondensator po prostu między nimi? Silniki chyba kupię: HL149 na Alle od użytkownika goldtech LINK. W innym temacie ktoś mówił, że nie są złe i cena dość przystępna. Obejrzałem te pakiety Li-Pol. Tylko wtedy jak z zasilaniem? Jak puszczę 7.4V na silniki to się coś stanie? Czy jednak i tak przetwornice na silniki i stabilizator na uC? Jak z ładowaniem takich pakietów? Potrzebna dobra ładowarka, czy da radę coś złożyć samemu?
  13. Poprawione schematy: Czy kondensator również przy zasilaniu silników przed wejściem do mostka? Dodałem jeszcze przełącznik przy resecie. Chyba tak powinien być podłączony? Oraz czujniki, które były chyba dobrze podłączone ale nic nie widać na poprzednim schemacie po prostu: Jeszcze nie podjąłem decyzji. Zastanawiam się nad pakietem 4xAAA lub 3xAAA. Wszystko zależy jeszcze od silników, ale chyba będą na 6V. Mam świadomość, że zasilanie uC to max 5,5V. W razie czego zastosuje jakiś stabilizator LDO i chyba powinno być ok?
  14. Witam, Prosiłbym o sprawdzenie schematów uC + mostek: Oraz podłączenia 3 czujników CNY70. Jako, że attiny2313 nie ma ADC, użyłem LM324. Podłączenie znalezione gdzieś w internecie, więc proszę o podpowiedź jak to powinno najlepiej wyglądać: Czy użycie LM324 jest dobrym rozwiązaniem czy polecacie coś innego? Podobny mój schemat samego uC i mostka wcześniej wrzuciłem w innym temacie, ale postanowiłem projekt jednak sprecyzować i zrobić z niego LF. PB5 do 7 to podłączenie czyjników CNY70, PD0,1,6 oraz PB 0,1,2 - 6pinów przewidzianych jako wyjście na LCD 4bit + RS i E (HD44780) - w celach edukacyjnych Zastanawiałem się, w którym miejscu mógłbym dołożyć diody? Chodzi mi o coś w stylu pierwszego LF użytkownika Nawyk na jego stronie. Są tam dołożone diody ułatwiające regulację napięcia odniesienia komparatorów. Niestety nie ma schematu. Pozdrawiam
  15. Chodzi mi głównie o podłączenie PD4 i PD3 (na które miałem wcześniej wyprowadzenia) do mostka w miejsca 1-2EN i 3-4EN, tyle, że tam mam doprowadzone ścieżki VCC. Musiałbym zdrapać miedź? Chciałbym by ta platforma była porządnie zrobiona, więc zdecyduje się raczej na zrobienie jeszcze jednej płytki, a tę potraktuje jako pierwszą testową i wykorzystam jako podłączenie ISP do uC, jakbym coś testował na prototypowej - stykowej płytce. ProeXtreme, a spojrzałeś na schemat? Tak powinno być dobrze? Nawet fajne. Pewnie się skuszę. Z dostępnych takich lakierów jest tylko EnSolder? Bo na allegro nie mogę nic znaleźć podobnego. A opłaca się cynować jeszcze płytkę po wytrawieniu? Chodzi mi o chemiczne bezprądowe cynowanie. Jest też trochę tego typu środków na allegro.
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.