Skocz do zawartości

TriHex


Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Na pierwszym zdjęciu wygląda na maleństwo ale na następnych widac jakie z tego bydle 😉

Ogólnie bardzo fajna konstrukcja, te kable trochę psują wygląd ale i tak jest w porządku.

Jedna rzeczy mnie dziwi - prędkość. Musicie popracować nad algorytmem chodu bo przy tej wielkości i ilości nóg mógłby nieźle zasuwać.

Link do komentarza
Share on other sites

W końcu jakiś kroczący z kinematyką odwrotną i czujnikami na nogach! Ładnie ładnie:) Tylko moim zdaniem zastosowanie 2 procków (właściwie to trzech, bo jeszcze maestro) to trochę przesada - ja wiem, że obliczenia kinematyki są dość skomplikowane jak na 8-bitową atmegę, ale żeby pomiar aku+obsługa wyświetlacza była na osobnym procku? Ta atmega8 sie tam nudzi - spokojnie na tej atmedze32 by to poszło.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@danioto

Materiał z, którego wykonane są stopy to masa silikonowa do robienia odlewów pomników, figurek itd. Nie pamiętam niestety nazwy już.

@Carpe Diem

Jeżeli chodzi o szybkość chodu, hmm nie miałem za wiele czasu na poprawianie. Cały robot powstał od zera w 5 miesięcy. Ale jak znajdę czas zamierzam poprawić algorytmy.

@piotr1990

Jedyne czujniki jakie posiada to krańcówki na stopach, ale w planach jest rozwinięcie projektu o akcelerometr oraz dalmierze.

@MatManiak

Nie byłem pewny czy jedna Atmega32 wszystko uciągnie, więc wolałem nie ryzykować. W tym momencie cały program zajmuje około 64% procka, a jeszcze mamy plany rozwoju całej konstrukcji. Na płytce PCB jest miejsce do podłączenia akcelerometru, który potrzebuje 3 ADC, a wolałem pozostałe zostawić na inne elementy później niż podłączać baterie do nich. Myślałem, że ja będę zmieniał elektronikę to od razu na ARM się przesiądę, mniejsza płytka, a mocniejszy procek.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja bym dodał jakiś czujnik odległości by nie wpadał na przeszkody
a także zastosować dlamierze na korpusie, aby robot zyskał jeszcze większą autonomię
w planach jest rozwinięcie projektu o akcelerometr oraz dalmierze

Ja nie wiem, czy niektórzy nie czytają, czy... właśnie.

Odnośnie robota. Estetyka miodzio. Może nie jest demonem prędkości, ale jak się posiedzi, to da się wyciągnąć niezłą prędkość. Poszukiwanie podłoża też przebiega zbyt wolno. Mnie korciłoby zastosowanie optycznego czujnika na ~5 cm w każdej nodze. Nie trzeba skakać w poszukiwaniu, tylko ciach, jak jest sygnał to zwalnia wraz ze wzrostem sygnału i już. Koszt rośnie, ale skuteczność także 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Szybkość wszystkich algorytmów można poprawić, jest to wersja beta i to robiona na szybko, żeby się wyrobić do obrony 😋

@Mars fajny pomysł z tymi czujnikami, ale koszt też dużo większy.

Koszt robota zamknął się w około 2,5k zł.

Link do komentarza
Share on other sites

@Mars fajny pomysł z tymi czujnikami, ale koszt też dużo większy.
Koszt robota zamknął się w około 2,5k zł.

Przy 2,5k te 50 zł chyba nie robi różnicy 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Robot świetny. Dobrze czasem zobaczyć coś innego ;D

Mam pytanie odnośnie komunikacji Mega32 <-> MiniMaestro. Jaki Baud jest ustawiony, oraz na jakiej zasadzie jest zrobione nadawanie? Odpalanie konkretnych skryptow, skrypty z parametrem, wysterowanie bezposrednio z megi? Jeszcze raz, dobry hexapod.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam. Właśnie zaczynam budować swojego pierwszego hexapoda i nigdzie nie mogę znaleźć schematu stabilizatora napięcia żeby pociągnął 18 serw. Będę używał takich samych serw jak Ty i pakietu Li-pol 11.1V. Czy mógłbyś schemat samego stabilizatora napięcia którego użyłeś?

A za konstrukcję naprawdę należą Ci sie wielkie gratulacje 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Witam. Właśnie zaczynam budować swojego pierwszego hexapoda i nigdzie nie mogę znaleźć schematu stabilizatora napięcia żeby pociągnął 18 serw. Będę używał takich samych serw jak Ty i pakietu Li-pol 11.1V. Czy mógłbyś schemat samego stabilizatora napięcia którego użyłeś?

A za konstrukcję naprawdę należą Ci sie wielkie gratulacje 😉

Nie zastosowałem własnego stabilizatora, tylko układ UBEC na 8A.

Taki jak np. ten:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__6233__TURNIGY_8_15A_UBEC_for_Lipoly.html

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.