Skocz do zawartości

Płytki drukowane.


Silence

Pomocna odpowiedź

Ale dzięki za tego linka miło pooglądać tez jak to wygląda profesjonalnie robione przez automaty.

Ja mam pytanie, w jakim programie mogę wykonac taki schemacik jak jest na filmiku, po to aby później móc wydrukować to ?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nawet w paincie możesz ;]

Chciałbym dodać od siebie : nie robiłem nigdy płytek ale z tego co słyszałem -lepiej używać przepłukanych w spirytusie rękawiczek gumowych/ foliowych - poprostu nie dotykać miedzi gołą ręką. Płytkę po wytrawieniu i tak trzeba przeczyścić ale ta odrobina tłuszczu i zanieczyszczeń z palców może doprowadzić do korozji....

Link do komentarza
Share on other sites

Nawet w paincie możesz ;]

Tak tak, już drukowałem dzisiaj ale chciałem w czymś bardziej profesjonalnym no i naucze się "Protel 99SE".

Chciałbym dodać od siebie : nie robiłem nigdy płytek ale z tego co słyszałem -lepiej używać przepłukanych w spirytusie rękawiczek gumowych/ foliowych - poprostu nie dotykać miedzi gołą ręką.

Rękawiczki kupiłem, nie zabieram się bez rękawiczek jak coś pierwszy raz robie, widziałem nawet, że dla niektórych środków do wytrawiania zalecana jest maska.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak już chcesz uczyć się Protela, to aktualnego - 99SE to trochę stara wersja i już nie rozwijana. Obecnie Protel został zastąpiony przez Altium Designer.

Osobiście polecam Eagle - nie taka krowa jak Protel, aczkolwiek opcji mnóstwo - nie trzeba się wiele uczyć tylko siadać i robić.

Link do komentarza
Share on other sites

Maxo napisał/a:

Chciałbym dodać od siebie : nie robiłem nigdy płytek ale z tego co słyszałem -lepiej używać przepłukanych w spirytusie rękawiczek gumowych/ foliowych - poprostu nie dotykać miedzi gołą ręką.

Rękawiczki kupiłem, nie zabieram się bez rękawiczek jak coś pierwszy raz robie, widziałem nawet, że dla niektórych środków do wytrawiania zalecana jest maska.

Pewnie po tym co zaraz przeczytacie stwierdzicie że jestem skończonym idiotą, ja jak pierwszy raz płytke wytrawiałem to tez rękawiczki maska itp. a teraz... ...wsadziłem ręke do roztworu i nic mi nie jest 😅

//daniel93

B327 jest groźny dla tkanin i drewna, dlatego jeśli mamy panele podłogowe i wylejemy sobie B327 na kolana to stracimy ubranie, panele i krzesło. Nie muszę chyba tłumaczyć reakcji mamy/żony 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Pewnie po tym co zaraz przeczytacie stwierdzicie że jestem skończonym idiotą, ja jak pierwszy raz płytke wytrawiałem to tez rękawiczki maska itp. a teraz... ...wsadziłem ręke do roztworu i nic mi nie jest

Przypomniał mi się dowcip

Wycieczka szkolna idzie na budowę. Pani poucza dzieci: "Drogie dzieci

proszę założyć kaski, bo na budowie zdarzają się wypadki. Rok temu był

tutaj pewien chłopiec i nie miał kasku. Cegła spadła mu na głowę i

zginął, natomiast dziewczynka, która miała kask i też oberwała cegłą,
tylko się uśmiechnęła."

Jasio odpowiada Pani: "Proszę pani, ja znam tę dziewczynkę, ona do tej

pory chodzi w KASKU i się nawet trochę głupio uśmiecha."

( http://www.ciop.pl/5453.html)

Link do komentarza
Share on other sites

Pewnie po tym co zaraz przeczytacie stwierdzicie że jestem skończonym idiotą, ja jak pierwszy raz płytke wytrawiałem to tez rękawiczki maska itp. a teraz... ...wsadziłem ręke do roztworu i nic mi nie jest 😅

A kogo obchodzi TWOJE bezpieczeństwo ? 👹 Chodzi o to żeby płytce nic się nie stało i żeby żyła i działała długo i szczęśliwie 😋

Radzę uważać z wkładaniem paluchów tam gdzie nie trzeba.. raz , drugi włożysz a za trzecim wyjmiesz obżarte do kości bo kwasik był mocniejszy...

Link do komentarza
Share on other sites

A czy ja pisałem że chodzi mi o wytrawiacz ? ;] Pisałem o kozakowaniu przy substancjach chemicznych....

A tak na serio to dzięki... myślałem że to kwasik...

Link do komentarza
Share on other sites

Co do trawienia w chlorku żelaza czy nadsiarczanie sodowym to nie ma niebezpieczeństwa. Jeśli rozcieńczysz to tak, jak zalecają w instrukcji to roztwór jest na tyle słaby, że nic Ci się nie stanie. Sam płytki wyjmuję paluchami, ale potem warto opłukać płytkę i paluchy wodą. Hardkorowcy trawią w kwasie solnym, proces trwa około 10 sek. ale palców wkładać tam nie polecam 😋 Co do zabezpieczenia miedzi przed utlenianiem, polecam pokryć płytkę roztworem kalafonii w denaturacie. Ułatwia lutowanie i zabezpiecza przed utlenianiem się miedzi.

Link do komentarza
Share on other sites

A możę oriętują się koledzy co to za niebieska folia, którą autor filniku wykozystywał do przeniesienia tonera na laminat?

Używalm tak zwyklej folii do drukarek jak i tej specjalnej drogiej niby przenaczonej do temotransferu ze skepów dla elektoników. Ale z dość mizernym skutkiem.

Teraz używam papieru kredowego i jestem dośc zadowolony z rezultatów.

Ale jest to dość czasochłonne w użyciu. gdyż po "wprawowaniu" toneru trzba dość długo odmaczać papier i z duszą na ramieniu, aby nie zetrzeć tonera usuwać resztki papieru.

Nie mnie widzę z filmiku iż stosowana folja daje znakomitą jakość transferu i jest szybka.

Pozdrowko

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.