Skocz do zawartości

Zasilanie robotów


Treker

Pomocna odpowiedź

Witam!

Właśnie szukam jakiegoś dobrego źródła zasilania. Interesuje mnie, co wy używacie do zasilania swoich układów? Ja potrzebuje 5V, ale stabilne i pewne szukam czegoś innego jak bateria 9V droga i szybko się rozładowuje a pakiet 8 AA aku mi nie odpowiada trudno to lądować i też za długo nie wytrzymują.

A co wy na to?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Ja mam zamiar stosować akumulator 6V , 1.2 AH

Testy z 2051 i 4 serwomechanizmach wypadły pomyślnie.

Cena to około 30 zł.

Wymiar też do przyjęcia.

t_rob600_423.thumb.jpg.cf93ecec8e6e53655c032344ac4070d8.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Uważaj bo 5 aku AA da napięcie aż 7,5V na początku i bez stabilizatora LDO możesz ujżeć magiczny dym bez którego elektronika już nie działa.

Napięcie nominalne akumulatorów podaje się przy 50% naładowania, tak samo jak aku Li+ które na początku mają napięcie 4,2V, Ni+ dochodzą do ~1,5V (może się nieco różnić w zależności od stopnia zużycia akumulatora)

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zmieniłem to jeszcze inaczej teraz mam 6xAA aku, wiem, że to za dużo i mam 7805.

Zdecydowałem się na, tyle bo jakby były 4 to za mało a 5 to źle do ładowania a teraz mam 6 i mogę je naraz ładować 😉

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Zastosuj stabilizator LDO, bo przy większym prądzie napięcie siądzie. Najlepiej zastosuj 4 aku i żadnego stabilizatora - to tylko marnowanie energii, zwłaszcza że stabilne napięcie zasilania chyba nie jest do niczego potrzebne.

Link do komentarza
Share on other sites

A ja, zamiast wszelkiego rodzaju stabilizatorów, polecam zintegrowane przetwornice impulsowe (Analog Devices ma coś takiego, robią to chyba też Maxim, Texas Instruments i Linear Technologies). Można dobrać coś do wymaganego napięcia zasilania. Co ciekawsze, można znaleźć też takie, które podwyższają napięcie. Kluczowa tu będzie wydajność prądowa takiej przetwornicy. Najważniejsze jest to, że osiągają one sprawności nawet 90%, także straty energii są naprawdę niewielkie 🙂 Do zasilania bateryjnego - wymarzone 🙂

//daniel93

Nie "osiągają one sprawności nawet 90%", tylko wszystkie mają ok. 90% - zazwyczaj 86-92%

//Zaquadnik

A jednak się pokłócę, bo sprawność nominalną osiągają one przy optymalnym doborze prądu obciążenia. Stąd sformułowanie "do 90%".

//daniel93

Chyba nikt nie dobierze przetwornicy na styk z wydajnością. A słyszałem, że dodanie nawet nie wielkiego radiatora znacznie poprawia sprawność.

//Zaquadnik

Nie "na styk z wydajnością", tylko optymalnie, a to duża różnica :]

//daniel93

No to może kompromis - "mają bardzo dobrą sprawność" 😉

//Zaquadnik

Generalnie to właśnie miałem na myśli w tym poście 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Jak uważacie, które z poniższych baterii będą lepsze do prostego l-f czy minisumo:

SANYO Eneloop (jakieś nowe, pełen wypas itd) 2000mAh

czy tradycyjne SANYO 2700mAh?

Sprawdzałem, Eneloopy też są 2700mAh, lecz nie mogłem ich "u nas" znaleźć.

Koszt jest podobny, tylko czy opłaca się poświęcić 700mAh po to, żeby w nazwie było Eneloop?

Poniżej jakiś krótki art o tych bateriach, na jakimś RC forum znalazłem info, że są b. dobre.

http://www.akihabaranews.com/en/news-10559-The+rechargeable+batteries+of+the+future+have+arrived.html

Link do komentarza
Share on other sites

Chyba jednak przebiją Mihau. Na tej stronie jest broszura na temat eneloop firmy SANYO, przeczytaj, a się przekonasz rasta.

Eneloopy znoszą nawet do 1000 cykli ładowania/rozładowania - nowoczesne aku 2700 wytrzymają w najlepszym przypadku ok. 500 cykli. Dodatkowo akumulatorki wysokiej pojemności osiągają w najlepszym wypadku ok. 2700mAh, czyli ok. 35% więcej niż eneloopy, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że nowoczesne aku 2700 mogą tracić nawet do 2% ładunku dziennie to już po 2-3 tyg. eneloop zyskuje przewagę. Tak przynajmniej wyczytałem, a w praktyce jak jest to nie wiem 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi.

Przeszukałem jeszcze raz google i rzucił mi się w oczy jeszcze:

GP Recyko AA 2100 mAh

Według producenta 85% po 12 m-cach (Eneloop'y tak samo), za to 100mAh więcej. Mógłby ktoś się wypowiedzieć w sprawie producentów? Nie są to astronomiczne koszty, jednak -40zł w portfelu studenta potrafi nieco popsuć plany na weekend, więc chciałbym je wydać raz, a dobrze.

Przy okazji, ładowarki BC-700/900 są warte swojej ceny? Czy są tańsze zamienniki w miarę podobne funkcjonalnie?

Link do komentarza
Share on other sites

Masz rację Le_Cheque. Na tej stronie, którą podał rasta opis był skrócony i po angielsku.

Dodatkowo gdzieś wyczytałem, że mają one bardzo niski stopień samodzielnego rozładowywania - chyba ok. 1,5%/ mies.

[ Dodano: 11 Kwi 09 04:42 ]

Co do GP i SANYO... Trudno mi powiedzieć. Zawsze używałem GP i jestem nawet zadowolony. Po pewnym czasie tylko się psuły. Może te nowe mają jakieś lepsze właściwości... Nie wiem.

SANYO nigdy nie używałem, ale patrząc na strony, przyszło i na myśl, że GP trochę mydli oczy tą wypaisoną stronką. Nie ważne.

Jeszcze jedna sprawa. Podobno Eneloop nie nadaje się do urządzeń o dużym poborze prądu. W GP pisali natomiast, że ich akumulator jest w stanie zasilać urządzenia o dużym poborze mocy.

Mój faworyt to GP.

Link do komentarza
Share on other sites

Sanyo są dużo lepsze od GP, miałem kilka GP i wszystkie wysiadły w dość szybkim czasie. Mam teraz kilka Eneloopów, są używane w aparacie cyfrowym i powiem wam, że lepszych nigdy nie miałem. Rozładowują się równomiernie co podczas użytkowania w aparacie jest bardzo ważne, dłużej działają niż inne markowe akumulatorki. Ja ładuję ładowarką MHC9000 jest trochę lepsza od BC-700/900, ale ma jedną (według mnie) wadę, ma podświetlany na biało wyświetlacz lcd, tego podświetlenia nie da się wyłączyć więc w nocy może trochę przeszkadzać.

Link do komentarza
Share on other sites

Z Expertem nie będę się kłócił.

Może rozwiązaniem problemu białego wyświetlacza jest rozkręcenie i danie jakiegoś mocnego rezystorka między diodę, albo wogóle ją wyrwać?

Link do komentarza
Share on other sites

Ładowarka jest na gwarancji jeszcze i z tego powodu nie będę ingerował w jej wnętrze, kupiłem ją na allegro za 169zł bodajże, aktualnie kosztuje trochę więcej. Prostszym rozwiązaniem jest zakrycie wyświetlacza kartką.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.