Skocz do zawartości

Dioda 1N4148


maxiuq

Pomocna odpowiedź

Radzę Ci się nauczyć najpierw podstaw, w później zadawać pytania. Kreska oznacza minus, symbol można sobie skojarzyć jako lejek (trójkąt), gdy polejesz wodę z jednej strony lejek nią przepuści (uspokoi, i "wyprostuje"), a z drugiej wody nie przepuści (no chyba, ze masz wprawne oko i trafisz do otworu). Tak samo jest doda z jednej przepuszcza prąd z drugiej nie, ale tylko teoretycznie, bo praktycznie jest trochę inaczej, ale o tym to sobie poczytaj sam dokładnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak między Bogiem a prawdą nazywanie jednej z elektrod diody minusem świadczy o nieznajomości podstaw właśnie...

Kreska oznacza minus

Zapewne chodziło ci o katodę i może się czepiam ale jak ktoś radzi komuś żeby się nauczył podstaw samemu ich nie znając...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Studiuję w poznaniu i zapewniam cię że nawet tam tak się nie mówi potocznie.

Diodę w wielu jeśli nie w większości przypadków podłącza się katodą do plusa np. do gaszenia przepięć na silnikach/cewkach.

Link do komentarza
Share on other sites

Haha, nie tylko w poznaniu, ale nawet 😉 w warszawie!

Bardziej łopatologicznie niż tutaj wyjaśnić tego się nie da:

diody.jpg

Ogółem, początkującym polecam tą stronę (była zresztą polecana wielokrotnie w tym dziale):

http://www.dzikie.net/index.php?art=podstawy_elektroniki&full=true&cpage=1

Może skończą się tego typu pytania...

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Skoro się tak nie mówi to dlaczego na tej stronie co podałeś jest zdanie:

Można uznać, że jest to ta sama kreska co na symbolu diody i oznacza katodę, czyli nóżkę "ujemną". Drugą nóżkę "dodatnią" nazywamy anodą.

A w wyprawie w świat elektroniki też tak opisują.

Link do komentarza
Share on other sites

jestem zwolennikiem nazywania rzeczy po imieniu, a nazwanie katody minusem np. na laborkach w najlepszym wypadku zakończy się rubasznym śmiechem prowadzącego. Swoje powiedziałem dwa posty wyżej, prowadzenie tej dyskusji IMO nie ma sensu.

pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Ale nie jesteśmy na wykładzie tylko prowadzimy konwersacje na forum Robotyki amatorskiej!

Równie dobrze ja mogę się przyczepić do tego, że kaleczysz język polski, bo zdanie zacząłeś z małej litery, a przed "np" stawiamy przecinek!

Link do komentarza
Share on other sites

Tylko jest ta różnica że jest to ujęte w nawiasie. Żadna dioda nie ma plusa i minusa. Jest katoda i anoda, nazywanie jednej z "nóżek" plusem czy też minusem miałoby jakikolwiek sens gdyby niektóre diody nie pracowały w kierunku zaporowym (jak diody tunelowe czy też pojemnościowe), a często właśnie się też używa się diod pracujących w tej polaryzacji. Nawet jeśli nie jest się na wykładzie warto stosować właściwą nomenklaturę (nazewnictwo) bo wtedy od razu wiadomo o co chodzi. Nie warto tutaj przytaczać argumentu nawet że jest to forum amatorskie bo ten argument jest wręcz śmieszny, wszakże nawet kierowca amator powinien rozróżniać benzynę od oleju napędowego, niby i to i to robi za paliwo ale jest wielka różnica między nimi.

Link do komentarza
Share on other sites

Przepraszam, nie wiedziałem, że jesteście mądrzejsi od książek. Moja wiedza pochodzi z tego co przeczytam (z resztą Wasza pewnie też), a w jednej z książek było napisane "dodatnie i ujemne (częściej mówimy plus i minus)".

A tak nota bene przed "ale", "bo" i "że" robi się przecinek, wszakże to nawet dziecko w przedszkolu wie.

Link do komentarza
Share on other sites

Trzeba było w swoim pierwszy poście wytłumaczyć, a nie kazać nauczyć mi się podstaw skoro jak już powiedziałem tak wyczytałem, w drugim poście nie musiałeś pisać ostatniego zdania, żeby mnie specjalnie upokorzyć, a w ostatnim nazywać mnie ułomnym. Powinieneś wydać książkę, bo chyba są źle napisane.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.