Skocz do zawartości

Problem z połączeniem


kaczor23

Pomocna odpowiedź

Witam, dzisiaj zmontowałem przejściówkę programatora do mikrokontrolera, nakładam ją, podłaczam 5V pod 7 nóżke od lewej do mikrokontrolera At8mega, minus do 8 nożki. Podłączam programatro, (AVR ISP) swiecą sie na nim dwie diody, zielona i czerwona, właczam wgraj prorgam na mikrokontroler i wyskakuje taki błąd "selected chip and target chip do not match AT90S2313 <> ATmega8" jak włacze ok to wyskakuje okienko z rożnymi opcjami. I program sie nie wgrywa, ma ktos jakies rady?? Prosze o pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

Sory że nie napisałem wczesniej, tak, używam bascoma, początek kodu to

$regfile = "m8def.dat" 
$crystal = 800000

Próbowałem na drugim komputerze, wszystko zainstalowałem opcje zmieniłem i ten sam błąd, moich kilku kolegów co dzisiaj probowali to podłączyc maja identyczny błąd.

Edit. jeżeli po tym błędzie włacze OK, to wyskakuje takie okno

Link do komentarza
Share on other sites

Tu brakuje ci jednego 0:

$crystal = 800000

jeśli faktycznie na płytce masz kwarc 8MHz, jeśli nie to zmień tą dyrektywę na:

$crystal = 1000000

ponieważ na takim wewnętrznym oscylatorze pracuje nowa mega8.

Aha jeszcze jedno, wejdź do katalogu tam gdzie masz zainstalowanego Bascoma i sprawdź czy masz tam taki plik m8def.dat bo coś mi się wydaje, że on miał inną nazwę. Możliwe, że są one ukryte nie pamiętam czy *.dat jest uznawany za plik systemowy.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Z $crystal = 1000000 też już próbowałem, ten sam błąd, plik m8def.dat, znajduje się w folderze Bascoma, ma 12kb. Czy żeby coś wgrać na mikrokontroler, musi być jakiś układ scalony (czyli jakieś elementy na płytce stykowej, diody itp) czy wystarczy sam sam mikrokontroler i zasilanie..??

Ale i tak Sabre Ci piwko postawie, za zainteresowanie sie naszym problemem.

Link do komentarza
Share on other sites

Programator to Programator ISP STK200/300, ale dokładnie nie wiem ktore wybrać w BASCOMie, czy STK200/300 Programmer czy AVR ISP Programmer, choć już wszystkiego próbowałem, programator podłaczyłem z mikrokontrolerem w taki sposob jak na zdjęciu , zasilanie daje zewnętrzne + do +, - do - nóżki, gdy właczam zasilanie, zaswieca się czerwona lampka na programatrorze, ale wyskakuje ten błąd gdy chce programowac, w opcji "STK200/300 Programmer " wyskakuje dodatkowy błąd " Could not identify chip whit ID:FFFFFF" Kto rozwiąze moj problem, stawiam mu wielkie piwo.

Link do komentarza
Share on other sites

To jest moje połączenie programatora z mikrokontrolerem.

Jakośc nie najlepsza, ale to nie zmienia faktu ze wszystko jest ładnie polutowane, napięcie 5V dochodzi do programatora, np. jak wysyłałem winAVR to wychodzi taki błąd

> "make.exe" program
avrdude -p atmega8 -P com1 -c stk200    -U flash:w:main.hex 
avrdude: can't open device "giveio" 

avrdude: failed to open parallel port "com1" 

make.exe: *** [program] Error 1

> Process Exit Code: 2
> Time Taken: 00:00

Wiec nie wiem dokładnie co jest nie tak, może jakies sterowniki do programatora trzeba miec??

Link do komentarza
Share on other sites

Spodziewałem się zobaczyć więcej na zdjęciach, ale coś mi mówi, że się pomyliłeś z podłączeniem programatora. Na zdjęciu tej tablicy masz wszystko ok, ale w rzeczywistości nie widać czy masz procka dobrze w stosunku do gniazda programatora. Mogłeś zrobić błąd, na tej tablicy pokazany był widok tak jakby patrzeć na gniazdo programatora i procesor z góry, tu na zdjęciach mam wrażenie, że gniazdo jest pod procesorem (chociaż nie widzę procka). Więc wyglądałoby na to że odwróciłeś lustrzanie gniazdo(mogę się mylić ponieważ nie widzę procesora i gniazda na 1 zdjęciu), wyobraź sobie że płytka z procesorem jest transparentna przystaw do procesora od góry wtyczkę programatora i w wyobraźni tą wtyczkę przesuń przez procesor pod niego, teraz podłóż wtyczkę programatora w rzeczywistości od spodu tak żeby ząbek pasował i co jest odwrócone? Dopóki nie wstawisz zdjęcia procesora i gniazda razem nie dam rady ci bardziej pomóc.

Link do komentarza
Share on other sites

Kod:

> "make.exe" program

avrdude -p atmega8 -P com1 -c stk200 -U flash:w:main.hex

avrdude: can't open device "giveio"

avrdude: failed to open parallel port "com1"

make.exe: *** [program] Error 1

> Process Exit Code: 2

> Time Taken: 00:00

Jeśli używasz programatora STK200 to powinieneś ustawić port LPT (np. lpt1) a nie port COM

Link do komentarza
Share on other sites

Tez mam podobne błedy.Wczoraj 1 raz probowalem wgrac 1 program podlaczylem miso>miso mosi>mosi >rst>rst sck>sck ale jakos nie dziala mi wszystko elegancko :| sprawdzalem w mójkomputer/własciwosci/sprzet/menedzer urzadzen i tam gdzie jest port lpt nie ma nic napisanego.

Link do komentarza
Share on other sites

Zmieniłem na lpt1 i wychodzi taki błąd

> "make.exe" program
avrdude -p atmega8 -P lpt1 -c stk200    -U flash:w:main.hex 
avrdude: can't open device "giveio" 

avrdude: failed to open parallel port "lpt1" 

make.exe: *** [program] Error 1

> Process Exit Code: 2
> Time Taken: 00:01
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.