Skocz do zawartości

AtTiny2313 - pierwsze pytanka.


Laik

Pomocna odpowiedź

Ok. Zaczynam brać się za pierwszy poważniejszy projekt i mam kilka pytanek co do tego:

1. Czy AtTiny2313 wymaga kwarcu czy ma wbudowany rezonator?

2. Reset tinego to rezystor 10k i przycisk do masy ?? Spowoduje to ponowne uruchomienie tinego z powrotem ?

3. Układ będzie zasilany z zasilacza 9V. Chcę stabilizować napięcie na 5V. Jakie dać kondensatory ? Elektrolity, ceramiczne ?? O jakich wartościach ?

Jak będę miał więcej pytań to napisze. Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Jesteś po prostu leniwy. Gdybyś raczył przeczytać coś na ten temat, to wiedziałbyś, że

1. tiny ma wbudowany bardzo niedokłądny oscylator

2. przycisku wogóle nie musisz podpinać - tylko rezystor do +

3. jednego elektrolita (ok. 100uF) i jednego ceramicznego (kilka nF).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

ATTiny2313 ma oscylator, ale 8MHz i nie dałbym sobie ręki uciąć czy jest taki bardzo niedokładny. Robiłem kilka konstrukcji na nim właśnie i z takim oscylatorem, według mnie do większości zastosowań wystarczy. Jeśli ktoś nie robi zegara to nie ma co instalować rezonatora.

Link do komentarza
Share on other sites

Oj człowieku, poczytałbys trochę. Tiny2313 ma wewnętrzny oscylator o wartości (!) 1mhz. Jeżeli mówisz o dokładności to sprubuj zrobić na nim trnsmisje rs232 nie mówiąc już o pbsłudze sonarów, dalmierzy oraz usb.

Link do komentarza
Share on other sites

ATtiny2313 ma wewnętrzny oscylator, który może pracować z częstotliwością 8MHz lub 4MHz. Fabrycznie oscylator jest ustawiony na 8MHz i ma zaprogramowany fusebit CKDIV8, czyli czyli częstotliwość pracy jest dzielona przez 8, stąd fabrycznie procek przychodzi z oscylatorem 1MHz. Przynajmniej tak twierdzą w dokumentacji 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Oj człowieku, poczytałbys trochę. Tiny2313 ma wewnętrzny oscylator o wartości (!) 1mhz. Jeżeli mówisz o dokładności to sprubuj zrobić na nim trnsmisje rs232 nie mówiąc już o pbsłudze sonarów, dalmierzy oraz usb.

No właśnie człowieku, poczytałbyś trochę załączoną dokumentację na stronie 22. W tabelce 2 jak byk jest napisane:

"Device Clocking Select"

"Calibrated internal RC Oscillator 8MHz"

ATTiny2313 all.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

Użytkownik pubus elektroda.pl: Fabrycznie włączony jest wenętrzny generator... z tego co pamiętam to na 1MHz...

To mnie zmyliło. Bardzo przepraszam, jeśli rzeczywiście w attiny jest oscylator 8mhz. W każdym razie nie zmienia to faktu, że jest niedokładny.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.