Skocz do zawartości

Proglu3D - test kleju, który ma ułatwić(?) druk 3D z ABSu


Komentator

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Jak wspomniałem w moim teście sprayu Dimafix, rynek druku przestrzennego rozwija się bardzo szybko i oferuje coraz więcej produktów.Teraz w moje ręce trafił klej PROGLU3D. Jest to drugi testowany przeze mnie środek, który ma poprawić trzymanie wydruku do stołu, więc testy przeprowadziłem  w sposób analogiczny.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak już wcześniej rozmawialiśmy teraz widzę co poszło nie tak więc troszeczkę się obronię.

Widząc po szybie podczas rozprowadzania kleju, że jest naniesiona zbyt duża ilość. Taka buteleczka powinna wystarczyć na najmniej 4 razy. Szkoda , że nikt się nie zapytał o instrukcję przed lub podczas przeprowadzania testu. Kolejna sprawa to jak widać na zdjęciach z wydruków dystans pomiędzy stołem, a dyszą jest zbyt mały co można rozpoznać po bocznych plackach pierwszej warstwy belek oraz wypływaniem filamentu pomiędzy kolejnymi przejściami. To właśnie dlatego był problem z odklejeniem ponieważ warstwa kleju była zbyt duża i filament zwyczajnie pod ciśnieniem wtopił się w klej. Podobnie jest przy ściankach gdzie widać na zdjęciu jedna strona przylegała dość mocno natomiast prawa prawie się nie trzymała. No cóż chciałem testu więc go mam. Pozdrawiam serdecznie redakcję i autora artykułu.

Link do komentarza
Share on other sites

Według mnie jeśli został jeszcze klej z dostarczonej próbki to test powinien być przeprowadzony ponownie. Poza tym ProCoprint3D, na Waszej stronie używacie jakiegoś spryskiwacza do nanoszenia kleju, a klej z próbki jest widzę bardzo gęsty. Jak to się ma do używania spryskiwacza? Rozcieńczacie czymś ten klej?

Link do komentarza
Share on other sites

Witam Sabre,
Obecnie klej do ABSu jest wyposażony w dozownik ponieważ pojemniki są elastyczne i dotyczy to pojemności 100 i 250 ml. Nie dotyczy to kleju PROGLU PLA-Cold i ABS-Platform oraz PLA-Glass bo są dość rzadkie. Oczywiście można go rozcieńczyć wodą ale temperatura wydruku powinna wzrosnąć. Wiele również zależy od grubości nałożonej warstwy i wypoziomowania stołu. Kwestia wydruku próbnego i jesteśmy w stanie ocenić jaka ilość powinna być nałożona, a w tym przypadku warstwa była nadto zbyt wysoka. Według mnie testy powinny być przeprowadzone ponownie ponieważ wiele warunków nie zostało spełnionych , a według opinii mojego belgijskiego wspólnika był on wykonany niechlujnie i wręcz nie mógł wypaść w żaden sposób pozytywnie. Nasze wewnętrzne testy wypadają dobrze co można zobaczyć na licznych zdjęciach zamieszczonych w Google+ i Twitter oraz na naszej stronie jak również posiadamy wiele pozytywnych opinii od naszych kontrahentów przysłanych po zastosowaniu kleju. Przykładowy wydruk testowy ABS.

Do nakładania równomiernie kleju przy zakupie pojemnika 250 ml dołączona jest również płaska szczotka. Można ją kupić w markecie technicznym jak castorama lub podobne, a jest stosowana do uszczelniania dolnej części drzwi.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Producent takiego specyfiku powinien spodziewać się, że klient nie użyje go dokładnie tak, jak on to sobie wymyślił. Szczególnie, gdy w zestawie nie ma instrukcji, a opis zacytowany ze strony nie mówi nic na temat ilości specyfiku, który należy stosować. Nie ma również mowy o płaskich szczotkach oraz nie było takiej w przesyłce. Ciężko, aby klient czytał producentowi w myślach. Informacje o ilości specyfiku otrzymałem na PW i te wytyczne zostały wzięte pod uwagę (około 15 ml na 1 wydruk). Specyfik jest gęsty i nieprzezroczysty, więc taka ilość może wydawać się na zdjęciach na grubą warstwę.

Poczekajmy jednak na głos autora testu, ponieważ ja tylko obserwowałem sprawę z boku. Jak dla mnie powinniście prędzej wyciągnąć z tego lekcję, że należy lepiej informować odbiorcę o sposobie nanoszenia specyfiku. Szczególnie jeśli wymaga on nakładania w ściśle określony sposób, w określonej ilości i należy zmienić pod niego ustawienia drukarki (wysokość dyszy).

Link do komentarza
Share on other sites

ProCoprint3D, o test prosiłeś sam pod artykułem o Dimafixie i widziałeś w jaki sposób został on przeprowadzony. Test PROGLU3D starałem się przeprowadzić w taki sam sposób, aby można było te środki porównać. Teraz zarzucasz mi, że został wykonany niechlujnie. Może trzeba było przed testem poinformować o swoich oczekiwaniach odnośnie testu, albo poprosić Trekera aby przeprowadził go ktoś inny.

Do testu jakiegoś produktu staram się podchodzić z perspektywy klienta, a jako klient nie mam się w zwyczaju prosić się o dokładniejszą instrukcję. Założyłem, że skoro jest ona tak krótka to PROGLU3D nie wymaga specjalnego traktowania. Tak samo zrobiłem z Dimafixem i nie miałem problemów.

Wysokość pierwszej warstwy od zawsze ustawiam właśnie w taki sposób, że jest ona w pewnym stopniu rozsmarowywana i lekko wciskana w stół dzięki czemu zapewniałem sobie dobre trzymanie - długo na kaptonie, a potem na dimafixie. Niweluje to także nierówności stołu i niedokładności wypoziomowania stołu. Jak widać na testach posiadam drukarkę Prusa i2 (opisana także na forum) i idealne wypoziomowanie stołu jest na niej bardzo trudne, przez co nigdy tego nie robiłem. Nie przeszkadzało mi to też nigdy.

Jeśli twój środek wymaga aby wysokość pierwszej warstwy spełniała jakieś warunki albo najlepiej konkretnej drukarki to wypadałoby o tym poinformować klienta przed użyciem środka.

Prawidłowa grubość warstwy nigdzie nie była podana, a nakładałem tak aby pędzel nie zostawiał "rys" w warstwie kleju.

Rzeczywisty klient znalazłby się w sytuacji gdzie kupuje środek, drukuje, widzi że coś jest nie tak, próbuje jeszcze raz, pisze do producenta, ten go dopiero informuje o prawidłowym używaniu, klient drukuje inaczej, jest OK. Klient jest w tej sytuacji stratny o czas oraz zużyty środek, który tani nie jest (choćby ze względu na wysyłkę z Belgii).

Sprawy by nie było gdyby do produktu dołączona była rzetelna instrukcja (chociażby na stronie).

Kolejna rzecz, która jest nie na miejscu to narzucanie maszynie warunków pracy pod konkretny środek eksploatacyjny. Posłużę się analogią może niezbyt trafną ale pokaże o co mi chodzi. Jadąc na stację benzynową np. orlen nie zastanawiasz się czy twój samochód pojedzie na benzynie z tej stacji, skoro mam samochód o zapłonie iskrowym to na jakiej stancji nie zatankuję ma on jechać. Nie chciałbyś się potem dowiedzieć od orlenu, że aby jeździć na ich benzynie iskra na świecy ma mieć długość 3mm, a nie 2mm (wartość wymyślone, nie pamiętam teraz ile wynosi przerwa w świecy iskrowej).

Jeśli już środek wymaga takich warunków to zaznaczam jeszcze raz, klient powinien zostać o tym poinformowany bez dodatkowych pytań.

Nie zamierzałem ponownie używać tego środka, ale z jednej strony szkoda żeby się reszta zmarnowała, z drugiej pozwoli to rozwiać wątpliwości co do jakości przeprowadzonego testu. Od razu zaznaczę, że w przeciągu najbliższych dwóch tygodni mogę nie mieć czasu na te testy (nie zajmuję się testowaniem produktów na co dzień).

Zanim dokonam ponownego testu proszę o podanie (najlepiej tutaj w komentarzu) wszystkich wytycznych, specjalnych warunków w jakich tego środka należy używać i liczę, że takie informacje znajdą się w instrukcji dla następnych klientów.

Wyniki ponownego testu przedstawię tutaj w komentarzach lub jako adnotacja w treści artykułu.

Dodatkowo proszę o informację w jaki sposób usuwać resztki kleju ze stołu, ostatnio je zdrapywałem i nie chciałbym tej czynności powtarzać.

Pozdrawiam

Patryk Antończyk

Link do komentarza
Share on other sites

Szanowny Treker,
Dołączona jest instrukcja do produktów sprzedawanych, natomiast wy otrzymaliście próbkę produktów za friko po naszych kosztach 17 euro za przesyłkę do testu i bynajmniej nie żyjemy w czasach gdzie nie ma telefonu czy internetu w celu kontaktu i uprzejmego zapytania się czy lub co stało się z instrukcją która nie została przypadkiem załączona i w tym wypadku tak nie zrobiono w bynajmniej by wypadało. Nie wspomnę już o tym iż można było zadać pytanie również na forum. Stosujemy ten klej na co dzień jako producent i widzę, że warstwa jest zbyt gruba, nierówna i dysza pracuje zbyt blisko materiału. Widać to szczególnie przy wtopionych belkach i różnicy styczności do podłoża przy ściankach ( lewa strona placek, prawa natomiast jest cieńsza niż szerokość wydruku. Oczywiście wyciągnęliśmy z tego testu lekcje.

Poniżej tych kilka błędów po stronie testującego, które miały znaczący wpływ na wynik testu.

[ Dodano: 01-10-2015, 17:53 ]

Hudyvolt instrukcja przez przypadek nie została załączona do próbek ( w oryginalnym produkcie jest jako naklejka) jednak wypadało by zawsze zapytać przed przystąpieniem do pracy co się z nią stało.

Poprawimy wpis na stronie dotyczący parametrów według wniosków z lekcji jaką otrzymaliśmy.

Link do komentarza
Share on other sites

ProCoprint3D, przypominam, że testy zostały przeprowadzone na wasze wyraźne żądanie - wręcz sugerowanie spisków, że pomijamy ten środek. Na każdym kroku podkreślacie, że jesteście producentem rewolucyjnego środka, który bije na głowę konkurencję. Po raz kolejny podkreślacie również przekazanie darmowej próbki i pokrycie kosztów przesyłki. Doceniam, ale to naprawdę nie jest niczym nadzwyczajnym i nazywa się to marketingiem, taka inwestycja firmy w rozreklamowanie środka...

W moich oczach (jako ewentualnego klienta) wyglądałoby to wręcz słabo, że firma przekazała niepełny produkt do recenzji i jeszcze publicznie podkreśla pokrycie kosztów przesyłki... Oczywiście przekazanie środka w mniejsze butelce nie miało wpływu na recenzję, ale mogliście pomyśleć o dodaniu "prawdziwego" opakowania (nawet pustego), na którym jest instrukcja. Skąd ktokolwiek ma wiedzieć, że zabrakło naklejki z instrukcją, skoro nie ma porównania z pełnowartościowym produktem?

Link do komentarza
Share on other sites

ProCoprint3D, nie miałem możliwości domyślenia się, że instrukcja nie została załączona "przez przypadek". Dla mnie to wyglądało jakby nie była ona dołączana nigdy i założyłem, że to co na stronie ma mi wystarczyć, bo link do strony był na etykiecie kleju. Nie widziałem w takiej sytuacji potrzeby pytania się o instrukcję.

Proponuję abyś zamieścił tutaj skan tej instrukcji co pokaże zainteresowanym, że gdyby znalazła się w paczce test zakończyłby się inaczej.

Link do komentarza
Share on other sites

Och to nie jest postawa roszczeniowa spisku ponieważ sami zasugerowaliście możliwość otrzymania próbek do testów po naszym wpisie na forum iż jesteśmy również producentem kleju "Bardzo chętnie sprawdzimy również ten środek - jeśli będzie taka możliwość." co uczyniliśmy natomiast popełniliśmy błąd i nie mam tu nic do obrony jednak szanując dobrą chęć producenta liczyłem tu na lepszą współpracę. ( mam nadzieję również, że przed nakładaniem warstwy środek był dobrze wymieszany) tu jest link do instrukcji gdzie zaznaczono, że rozpylić cienką warstwę, rozprowadzić miękkim pędzlem (nie twardym żeby nie było rys i nie trzeba było nakładać wielkich ilości) równomiernie po całym stole. Są tam również instrukcje dodatkowe w sposobie drukowania , prędkościach oraz samym zmywaniu środka z szyby za pomocą wody. Naklejka z instrukcją jest również w galerii trzeba nacisnąć powiększ :>

PROGLU3D ABS

Pozdrawiam serdecznie.

Link do komentarza
Share on other sites

jednak szanując dobrą chęć producenta liczyłem tu na lepszą współpracę.

Nie jest to forum komercyjne, więc wyniki wszystkich testów na forum są obiektywne. ProCoprint3D, mam wrażenie, że nie tego oczekiwałeś po tym teście, ale nikt nie będzie naginał rzeczywistości bo nie o to chodzi. Test powinien być przeprowadzony z dobrymi chęciami, a takie miał Hudyvolt, bo sam szukał lepszej instrukcji. Skoro klej ma tak ścisłe i precyzyjne oczekiwania co do parametrów nakładania jak i samego drukowania to te wszystkie wymagania powinny być wszędzie szczegółowo opisane.

Link do komentarza
Share on other sites

Rozumiem i szanuję to co zostało wykonane jednak fakt miałem inne oczekiwania, a same instrukcje są i były zawarte na naszej stronie. Może nasze drukarki są po prostu bardziej precyzyjne i klej dostosowaliśmy do innych standardów druku. Może nasz klej nie działa z drukarką PRUSA i2 w której nie da się wypoziomować precyzyjnie stołu czego autor testu nawet nie próbował ponieważ jest to bardzo trudne jednak nie przeszkadza mu to przy innych wydrukach.

Proszę również w imieniu moim i partnerów o zaprzestanie dalszych publikacji z wyników kolejnych testów kleju PROGLU3D ABS jeśli takowe będą wykonane.

Pozdrawiam serdecznie.

Link do komentarza
Share on other sites

ProCoprint3D, nie oczekujcie, że ktoś zrobi testy pod Was i wynik również będzie pod Was. Tak jak wyżej napisałem, Forbot nie jest portalem komercyjnym i nikt nie płaci nikomu za zawsze pozytywne wyniki jakichkolwiek testów czy recenzji. Wydaje mi się, że wszyscy mają prawo do własnego zdania i wyciągania wniosków z przeprowadzonych testów. Każdy może mieć inne wnioski, jedna osoba stwierdzi, że test był źle przeprowadzony i Wasz klej jest cudowny, inna stwierdzi, że są lepsze produkty na rynku nie wymagające takiego podejścia do samego produktu jak i samego drukowania.

Powinno Wam chyba zależeć na powtórnym wykonaniu testu ponieważ jego autor zdobył już większą wiedzę o jego nakładaniu itp. Wynik powtórnego testu będzie w moim odczuciu rzetelniejszy.

Link do komentarza
Share on other sites

Absolutnie nie oczekujemy nakręcania wyników testu i nie zamierzaliśmy komercjalizować portalu. Otrzymaliśmy już wystarczającą ilość danych i będziemy wyciągać z nich wnioski i przyznam się, że zależało nam ma tym jak już wspomniałem w PW do Damiana.

Jednak podtrzymuję to co napisałem wcześniej prosimy o zaprzestanie dalszych publikacji z przyszłych testów .

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.