Skocz do zawartości

Kurs STM32 - #2 - Podstawowe informacje o STM32


Komentator

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Ruszamy dalej z kursem. Wybór padł na układy STM32, ponieważ pytało o nie coraz więcej osób szukających następstwa dla AVRów.Na początku warto zapoznać się z podstawowymi informacjami teoretycznymi na temat nowych mikrokontrolerów, które będziemy programować!

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

#R2D2#, czy to jest pytanie? 🙂

Tak, jak komuś zależy, to programator można odłączyć. Jednak nawet w takiej formie można go używać do programowania innych STMów, wystarczy zdjąć 2 zworki.

Link do komentarza
Share on other sites

No nieźle... zapowiada się kolejny wciągający, forbotowy kurs. 😃 W prawdzie mam już płytkę STM'a, aczkolwiek jeszcze nie miałem czasu do niej zajrzeć, a teraz nadarzyła się idealna okazja, żeby zgłębić temat i dowiedzieć się kilku (czyt. bardzo wielu) ciekawych informacji. Czekam na kolejne części! 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jakiś czas temu kupiłem sobie płytkę discovery z cortex-m4, ale nie miałem motywacji, się za to zabrać, szczególnie, że pojawiło się info o kursie, na tej stronie. Dużo bym musiał się natrudzić, żeby programy, które tu pokażecie i mi działały, czy lepiej jednak kupić, te nucleo z cortex-m3 na początek?

Link do komentarza
Share on other sites

Akurat sam rdzeń cortex-m4 wcale tak dużo nie różni się od cortex-m3. Tzn. różni się - posiada instrukcje działające na liczbach zmiennopozycyjnych (FPU) oraz więcej instrukcji przeznaczonych dla cyfrowego przetwarzania sygnałów (DSP). Jednak M4 jest w większości zgodny z M3, tylko bardziej rozbudowany.

Niestety układy peryferyjne nie są już tak zgodne jak sam rdzeń. Inna jest częstotliwość taktowania, inaczej skonfigurowany PLL. Nie wiem, który dokładnie model kupiłeś, ale pewnie będą inne piny dostępne.

Odpowiedź wiec jest taka - można skorzystać z kursu i przenieść przykłady na inny układ z rodziny STM32. Wymaga to jednak trochę wiedzy i podczas nauki może być znacznym utrudnieniem. Jeśli zaczynasz przygodę z STM32, radziłbym zacząć od dokładnie takiego samego układu jak opisywany podczas kursu. Ale jeśli masz już trochę doświadczenia w programowaniu i nie boisz się wyzwań, możesz spróbować przenieść przykłady na Cortex-M4. Oczywiście będzie bardzo miło jeśli opublikujesz je na forum tak żeby wszyscy mogli z nich skorzystać 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

mafish95, jasne, że tak. Pisałem o tym wcześniej:

Tak, jak komuś zależy, to programator można odłączyć. Jednak nawet w takiej formie można go używać do programowania innych STMów, wystarczy zdjąć 2 zworki.

W kolejnej części pojawi się jeszcze trochę informacji na ten temat.

Link do komentarza
Share on other sites

Maniek93, sam mam płytkę F401RE będę przerabiał ten kurs na potrzeby M4 w własnym zakresie, jeśli uda mi się dojrzeć różnice będę informował o tym na forum niezwłocznie. Kupiłem tego STM'a żeby zamienić PLC'ka do sterowania Pneumatyką na coś bardziej "inteligentnego" i dużo mniejszego (ilość modułów które mam zamiar nim zastąpić, nie mieściłaby się w raz z sterownikiem na 50cm), przy okazji będę mógł w prostszy sposób stworzyć dobre PID na nim. Jak czas pokaże, to może wrzucę to tutaj na forum, ale na razie to długa droga jeszcze przed zakończeniem projektu. 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Mellon, a z czym konkretnie miałeś problemy? Wszelkie informacją są podawane w momentach, gdy jest potrzeba użycia danego elementu. Są chyba ciekawsze rzeczy w kursie programowania od omawiania stabilizatora napięcia 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Chodzi o taki wstępny przegląd możliwości płytki oraz co i gdzie można podłączyć. Podobnie jak w kursie Arduino - opis styków.

Obecnie zainstalowałem same środowisko, podłączyłem samą płytkę i działa. W drugim temacie jeszcze nie było niczego do podłączania także nie miałem problemów:)

Link do komentarza
Share on other sites

Mellon, ok dzięki za sugestię weźmiemy to pod uwagę na przyszłość. Tutaj założeniem było, że kurs jest na wyższym poziomie od tego Arduino i nie musimy skupiać się na takich podstawach jak GPIO, tłumaczenie PWM itd. 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.