Skocz do zawartości

Balbot - Pojazd balansujacy


slawko_k

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

slawko_k, bardzo fajna konstrukcja, też mam w odległych planach stworzenie takiej zabawki. Czym pokryłeś koła? Wygląda to na taśmę izolacyjną. Jak sprawdza się takie "ogumienie"?

Będziesz próbował naprawić zachowanie robota na dywanie, czy nie będziesz już zmieniał programu?

Dla innych czytelników linkuje powiązane rzeczy:

- Przykładowy inny robot balansujący autora tematu

- Forbotowy kurs tworzenia aplikacji w AppInventorze

Link do komentarza
Share on other sites

Moim zdaniem to bardzo fajnie, że robocik tak kiwa się na dywanie. Może efekt nie był celowy, ale właśnie dzięki temu wygląda jakby żył i w naturalny dla organizmów sposób próbował zachować równowagę. Nikt normalny nie stoi przecież jak słup soli 🙂

Mi się podoba wszystko: projekt, wykonanie i zachowanie. Jestem pod wrażeniem. Wyciągam z szuflady jakieś dwa krokowce, mam tu gdzieś mikrokrokowe driverki do nich, poniewierającą się IMU na 6050 i dłubię takiego cosia.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Świetny jest 🙂 Fajnie by mu było zaimplementować też wstawanie jak w oryginale. Planujesz jeszcze jakoś rozbudowywać konstrukcję? Jakieś czujniki, autonomia? Jakiś dodatkowy cel istnienia oprócz samego samego balansowania?

Link do komentarza
Share on other sites

Nic nie będę dorabiał.

To zakończony projekt.

Trzeba się za następny brać.

W każdym razie polecam do takich balansów krokowce.

Pewnie znacznie taniej wychodzi niż silniki z przekładniami+enkodery.

Wada to duża waga oraz krótszy czas zabawy (ustawiłem prąd ok 200mA na silnik co daje na kilkuletnim wykatowanym w kopterach pakiecie pakiecie 1200 ok 2h zabawy)

Link do komentarza
Share on other sites

Wada to duża waga oraz krótszy czas zabawy (ustawiłem prąd ok 200mA na silnik co daje na kilkuletnim wykatowanym w kopterach pakiecie pakiecie 1200 ok 2h zabawy)

Dwie godzinny to chyba aż za dużo przy takiej zabawce? Nie nudzi się wcześniej 🙂?

Link do komentarza
Share on other sites

Mi się nudzi

Ale czasami jakaś impreza trwa 2 dni, gdzie przewala się przez wiele godzin setki dzieciaków i każdy chce się pobawić a wtedy 2h pracy to stanowczo za mało.

Link do komentarza
Share on other sites

Czy mógłbym poznać parametry silników?

Nie znam szczegółowych parametrów. To silniki z odzysku.

Ale z tego co pamiętam to krok 1,8, rezystancja ok 10om.

Nie lepsze były by DC?

Ważniejsze wady/zalety wypisałem wyżej

Link do komentarza
Share on other sites

slawko_k,

Witam piszę do ciebie ponieważ buduję robota balansującego z wykorzystaniem silników krokowych. Chciałbym zapytać jak wykorzystujesz wartość, która wychodzi z regulatora do sterowania silnikami? Ja myślałem żeby to jakoś zrobić na zasadzie proporcjonalności odwrotnej tzn. im większa wartość z regulatora tym mniejszy odstęp czasowy między krokami. Nie jestem pewien tego rozwiązania więc chciałem się poradzić.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Tak jak napisałem w opisie nie ja soft do niego pisałem. Podałem link do strony możesz ściągnąć i podpatrzeć.

Mam natomiast kilka zabawek na krokowcach zrobionych wcześniej i logika jest taka jak piszesz - im krótsza przerwa tym większa prędkość ale to też dla takiego słabego programisty jak ja nie było takie proste bo dołożyć jeszcze trzeba akcelerację.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.